فرمت های خروجی پخش شبکه تلویزیون

فرمت های خروجی پخش شبکه تلویزیون

در این مقاله  فرمت های خروجی پخش شبکه تلویزیون مربوط به شبکه های تلویزیونی شهرستان و تهران می پردازیم و کمک میکنیم تا یک فرمت استاندارد کاری برای ارایه خروجی به تلویزیون با استفاده از نرم افزار ادیوس ارایه دهید.

فرمت های خروجی پخش شبکه تلویزیون

برخی از مدیران بخش پخش آگهی ها و برنامه ها با مدل های خاصی برای قبول فرمت تلویزیونی یا همان روش AVI قدیمی استفاده میکنند که این مدل به دلیل فضای بیشتر- حجم بالا و مشکلات فریم ریت از رده خارج محسوب می شود.

اما در بیشتر شبکه ها فرمت های مورد قبول برای پخش هر نوع برنامه در قالب آگهی بازرگانی، تیزر های تبلیغاتی و غیره بر روی اصول استاندارد جدید مورد قبول می باشد.

در حالت استاندارد برای ارایه فیلم با کیفیت بالا باید از جدول زیر برای ارایه خروجی به شبکه های تلویزیونی داخلی و خارجی می توانید استفاده کنید. البته حتما قبل از ارسال خروجی از مدیر واحد مربوطه خروجی مورد کاری و پذیرش را بپرسید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

  • خروجی ویدیویی : Mp4  | 1920 in 1080 | 24 FR | H264
  • خروجی صدا : WAV |   Sterio | 24 Bit

بریم سر اصل مطلب در آنالیز و تفهیم خروجی و اصلاحات آنها :

  • H264

همان گونه که می دانید تمامی نرم افزار های تدوین فیلم خروجی در فرمت های استاندارد تلویزیونی را پشتیبانی میکنند. لذا تنها فرقی که وجود دارد دقت در ارایه فریم ریت خروجی می باشد که باید حتما دقت کنید به دلیل پخش Pal از فریم ریت های 25 برای عادی یا 50 برای اسپید ها استفاده کنید. به همان مقدار باید در تهیه ضبط فیلم حتما استاندارد ضبط دوربین روی 24 فریم باشد تا مشکلی در تهیه خروجی استاندارد وجود نداشته باشد.

 

خروجی با کیفیت بالا در ادیوس

 

H264 در اصل بخشی از آن مربوط به خروجی بلوری می باشد که حجم کم اما کیفیت بالا برخوردار می باشد. در حالت استاندارد از نام دیگر این خروجی در نرم افزار ادیوس با نام Mpeg2 می شناسیم که می توانید با حفظ کیفیت خروجی قابل قبول برای پخش در هر نوع رسانه ای حتی دستگاه های فلش روی تلویزیون های عادی تهیه کنید.

مطلب پیشنهادی :

اما برای تهیه خروجی H264 اصلی فرمت های خروجی پخش شبکه تلویزیون بهتر است از خروجی بلوی ری استفاده شود که حجمی با مراتب بهتر از فرمت بالا به دلیل ساختار ترانسفورها برخوردار می باشد. شکل زیر :

h264-خروجی-در-ادیوس

 


با فعال کردن تیک گزینه Enable Conversion می توانید تنظیمات دقیقتری روی بیت ریت و حجم فایل خروجی تنظیم کنید. در فصل های آینده بیشتر به بررسی فرمت های این بخش خواهیم پرداخت.  تنظیم فریم ریت- کیفیت ویدیویی و دیگر تنظیمات مرتبط در این بخش قابل سفارشی سازی می باشد . شکل زیر :

setting-export-edius

 


  • خروجی صدا : WAV |   Sterio | 24 Bit 

نرم افزار ادیوس به تنهایی خروجی WAV ارایه نمی دهد لذا برای تهیه خروجی با کیفیت WAV ابتدا باید یک نسخه صوتی با فرمت AC3 تهیه و سپس با کانورت های صوتی به فرمت WAV تبدیل شود.

نرم افزار های مبدلی مانند Total Audio MP3 Converter و Advanced َAudio Compressor از دسته این مبدل ها می باشد.


در مقالات دیگر به بررسی دقیق اجزای خروجی صدا و ویدیو برای شما در قالب مطالب مختلف خواهیم پرداخت.

 

0/5 (0 Reviews)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید